Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Ankara Gümrük Müdürlüğü’nde Coşkuyla Kutlandı

Ankara Gümrük Müdürlüğü ve Ankara Laboratuvar Müdürlüğü’nde çalışan bayan personelin geniş katılımıyla gerçekleştirilen kutlamada...


Ankara Gümrük Müdürlüğü ve Ankara Laboratuvar Müdürlüğü’nde çalışan bayan personelin geniş katılımıyla gerçekleştirilen kutlamada konuşma yapan Ankara Gümrük Müdürü Recep Bilgin “8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere müdahalesi ve işçilerin direnmeleri nedeniyle fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. Bu tarih milat kabul edilerek Birleşmiş Milletlerce 16 Aralık 1977 yılında 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti. Türkiye ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü 1921 yılından beri kutlanmaktadır.” dedi.

Toplumda gerçekleşen Kadına karşı şiddetin azalması noktasında en büyük sorumluluğun annelere ve anne adaylarına düştüğünü dile getiren Bilgin, “çocuklarınıza bayanlara karşı nazik olmalarını, onların birer emanet olduğu bilincini verirseniz inanıyorum ki kadına şiddet cezalara ve caydırmalara gerek kalmaksızın kendiliğinden ortadan kalkacaktır.” dedi.

Trabzon’da görev yaptığı dönemde Dünya Kadınlar Günü Kutlaması çerçevesinde çalışan bayanlara çiçek dağıttıklarını ve bir bayan personelin hayatında ilk defa çiçek alması dolayısıyla çok duygulandığını da dile getiren Recep Bilgin, “İnsan vücudunda en kolay kırılan kemiklerden birisi eğe kemiği, inancımıza göre kadının eğe kemiğinden yaratıldığının söylenmesi onların ne kadar narin ve hassas olduklarını bize öğretiyor. Bizler varoluşumuzu kadınlarımıza borçluyuz. Çünkü her erkek bir kadından doğar ve öğrenir.” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına Ankara Laboratuvar Müdürü Harika Gülbulak da katıldı.