Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü

Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay’ı Ankara Gümrük Müdürü Bilgin Karşıladı

Ankara Gümrük Müdürü Recep Bilgin, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay ile görüştü.


Ankara Gümrük Müdürü Recep Bilgin, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay ile görüştü.

Müsteşar Kolbay’a Ankara Gümrük Müdürlüğü ile alakalı bilgiler veren Recep Bilgin “ biz tek millet, iki devlet olduğumuzun bilincinde olarak bugün ki ticaret hacmimizin çok daha ilerisinde bir ilişki içerisinde olmalıyız” dedi.

Kazakistan’ın Türk mallarını tercih etmesinin hem iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesinde hem de kardeş olan iki devletin ilişkileri açısından faydalı olacağını düşündüğünü dile getiren Bilgin, “ümit ediyoruz ki, ticaret hacmindeki gelişmeler iki taraflı olarak devam eder. Bizler tarih nezdinde bir elin parmakları gibiyiz” dedi.

Karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı konularının görüşüldüğü toplantıda Ankara Gümrük Müdürü Recep Bilgin, Büyükelçilik Müsteşarı Kolbay’a Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Gümrük Müdürlüğü’nün işleyişi hakkında da bilgi verdi.
Görüşmelerin ardından Ankara Gümrük Müdürü Bilgin, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Kolbay’a gümrük işlemlerinin ilk başlangıç noktası olan veri hazırlama odası, özet beyanın verilişi, onay işlemleri, kırmızı ve sarı hat muayene işlemleri, fiziki muayene, ATS sistemi, supalan işlemleri, geçici depolama ve ithalat sahasında yerinde bilgiler verdi. İhracat sahasının gezilmesinin ardından Türk konukseverliği gereği müdürlük makamında ikramda bulunulan Kolbay gösterdikleri ilgiden dolayı Ankara Gümrük Müdürü Recep Bilgin’e teşekkürlerini iletti.

Kazak Gümrük İdaresi’nin de talepleri doğrultusunda bir yol haritası çizilebileceklerini söyleyen Bilgin, Türk Gümrük İdaresi’nin işleyişi ile ilgili pratik ve teorik tüm desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıya ayrıca Ankara Lojistik Üssü Yönetim Kurulu Başkanı ile üyeleri de katıldı.