Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü

Kaçak Eşya Satışından Rekor Gelir - Temmuz 2013

Kaçak yollarla ülkeye giren malları piyasa fiyatının altında sattıklarını belirten Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa IŞIK, "Son Üç Yılda Ülke Ekonomisine 8 Milyon TL Katkı Yaptık" dedi.

Gümrük Kaçağı malları yakalayarak, usulüne uygun şekilde iç piyasaya sunduklarını belirten Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa IŞIK, "Son Üç Yılda Ülke Ekonomisine 8 Milyon TL Katkı Yaptık" dedi.
 
Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, ülkeye illegal yollarla sokulmak istenen ve düzenlenen operasyonlar sonucu yakalanan malları, perakende eşya satış mağazasında satışa çıkarıyor. Kaçak yollarla ülkeye giren malları piyasa fiyatının altında sattıklarını belirten Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa IŞIK, "Son Üç Yılda Ülke Ekonomisine 8 Milyon TL Katkı Yaptık" dedi.

Ürün fiyatlarını 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanununa göre belirlediklerini anlatan Mustafa IŞIK, ülke genelinde 5 adet perkande eşya satış mağazası bulunduğunu dile getirerek şöyle devam etti:
 
PİYASA FİYATININ ALTINDA, VATANDAŞLAR UYGULAMADAN MEMNUN
 
"Ankara ulus'ta bulunan Anafartalar Çarşısındaki eşya satış mağazalarımızı 2008 yılında açtık. İlk günden itibaren halk tarafından yoğun ilgi görüyoruz.Çarşı içerisinde pinpon topundan şezlonga, televizyondan fotoğraf makinesine, tekstil eşyasından cep telefonuna kadar onlarca ürün var. İnsanlar bu ürünleri piyasa fiyatlarının oldukça altına alarak rahatça kullabiliyor.
 
ÖZÜRLÜ EŞYA STATÜSÜ
 
Eşyanın vatandaşlarımıza daha cazip halde ulaşması için piyasa tespit çalışması yapıyoruz. Eşyanın miktarı, kalitesi de satışa sunarken fiyatı aşağı çeken etkenlerden bazıları. Ancak asıl etken fiyat tespiti yaparken eşyayı 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu kapsamına sokarak "Özürlü Eşya" statüsüne almamız. Yani kalitesinde sıkıntı olmayan ürünlerin özürlü kategorisinde değerlendirilmesiyle fiyat yüzde ellilere kadar aşağı çekiliyor."
 
SAHTEKARLARA İNANMAYIN
 
Herkesin bütçesine uygun satış yapmayı hedeflediklerini belirten IŞIK, yanıltıcı reklamlarla ilgili olarak vatandaşları uyardı ve ekledi:"Değişik mağazalarda ilan, afiş, tabela ile reklam yaparak gümrükten halka diyerek insanları yanıltıyorlar. Onlarla ilgili gerekli mücadeleyi sürdürüyoruz. Yapmış oldukları alışverişlerde herhangi bir şekilde logomuzu görmeyenler kesinlikle sahtekarlara inanmasınlar."
 
TOPLU SATIŞ YOK
 
Perakende eşya satış mağazalarında özellikle toplu eşya satışı yapmadıklarını belirten Mustafa IŞIK, "Perakende eşya satışla birlikte temel hedefimiz nihai tüketiciye ulaşmak. Elimizdeki eşyanın miktarına göre her vatandaşımıza birer adet satış yapıyoruz. Firmalara yönelik herhangi bir satış yapılmıyor. Ayrıca mağazalarda çalışan personelimizle akrabalık bağı olan kişilere de satış yapmıyoruz." dedi.

Konuyla ilgili olarak, Hürriyet, Milliyet ve Posta gazetelerinde yer alan haberler...