"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI" İLE SINIRLARI KALDIRIYORUZ...

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI" İLE SINIRLARI KALDIRIYORUZ...
"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI" İLE SINIRLARI KALDIRIYORUZ...

Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, örnek teşkil edecek bir çalışmanın temellerini attı.

"Gümrük İdarelerinin Toplumsal ve Ekonomik Yararlarının Tanıtılması ve Toplumdaki "Gümrük" Algısının Ölçülmesi" konulu proje çalışması, "Sınırsız Gümrük Buluşmaları" adı altında yürütülmeye başlandı.

"Sınırsız Gümrük Buluşmaları" ile;

- Gümrükler ve Gümrük İdaresi algısının toplumdaki yerini ölçerek, gümrük idarelerinin ülke ekonomisine ve topluma nasıl faydalar sağladığını anlatıyor,
- Gümrük idarelerinin çalışma yöntemleri ile toplumsal ve ekonomik yararlarını etkinliklerle tanıtıyor,
- Bakanlığımız faaliyetlerinin toplumumuzun her kesimini kapsadığını görsel ve basılı materyaller ile anlatarak, uzman personelimizle vatandaşlarımızdan gelen soruları cevaplandırıyor,
- Gümrük idarelerinin ekonomiye ve topluma katkısını, kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarını tanıtıyoruz.

 

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI", 16 MART 2015 TARİHİNDE EĞİTİM DAİRESİ BAŞKANLIĞI'NDA AÇILDI...

Açılışı 26 Ocak 2015 tarihinde Esenboğa Havalimanı'nda yapılan ve 18-28 Şubat tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Güvenpark Sanat Galerisinde, 6-8 Mart Tarihleri arasında da Ankara Optimum Outlet AVM'de halkımızın beğenisine sunulan Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi, Bakanlığımız Eğitim Dairesi Başkanlığı'nda açıldı.

16 Mart'ta açılan sergi sayesinde personelimiz Bakanlığımızın verdiği hizmetleri yakından görme fırsatı yakaladı.Sergi, 6 Nisan 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Projemiz yıl içerisinde farklı noktalarda halkımızla buluşmaya devam edecek.

Sergimiz ve diğer etkinliklerimizle ilgili tüm haberler internet sayfamızdan duyurulacaktır.


 

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI", 19-22 MART 2015 TARİHLERİ ARASINDA RİZE TANITIM GÜNLERİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Bu yıl 6. sı düzenlenen "Rize Tanıtım Günleri" Ankara Kültür Merkezinde yapıldı. Rize tanıtım günlerinde bir stantta Bölge Müdürlüğü olarak yer aldık.

Halkımıza Gümrükleri tanıtmayı amaçlayarak açılışı 26 Ocakta yapılan Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi de Rize Tanıtım Günleri kapsamında bir stantta halkımıza tanıtıldı. Etkinlik boyunca tüm halkımıza gümrüklerle ilgili bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı. Ayrıca etkinliğe gelen çocuklara balon dağıtımı da yapıldı.

Ziyaretçilerden yoğun ilgi gören standımızı Gümrükler Eski Genel Müdürü Cenap Aşçı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Fatih İslam Karaoğlu ziyaret etti.

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI", 6-7-8 MART 2015 TARİHLERİ ARASINDA OPTİMUM OUTLET AVM'DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

Açılışı 26 Ocak 2015 tarihinde Esenboğa Havalimanı'nda yapılan ve 18-28 Şubat tarihleri arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Güvenpark Sanat Galerisinde halkımızın beğenisine sunulan Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi 6-8 Mart Tarihleri arasında Ankara Optimum AVM'de halkımızla buluştu.

Esenboğa ve Kızılay'da olduğu gibi yine halkımızın büyük bir ilgiyle gezdiği sergi sayesinde birçok vatandaşımız Bakanlığımızın verdiği hizmetleri yakından görme fırsatı yakaladı.

Sergi boyunca uzman arkadaşlarımız vatandaşlarımızdan gelen soruları yanıtladı. Uzman arkadaşlarımız birçok vatandaşın aklında olup da sorma fırsatı bulamadığı soruların yanıtlarını yanıtlayarak geniş kapsamlı bir bilgilendirme yapmış oldu.Hem sergiyi gezip hem de sorularının yanıtlarını alan vatandaşlarımız bu hizmetten memnun olduklarını, diğer kurumların da benzer şeyler yapması gerektiğini belirtti. Yoğun talep ve ilgi Bölge Müdürlüğü olarak düzenlediğimiz bu etkinliğin doğru bir adım olduğunu bizlere gösterdi.

Projemiz yıl içerisinde farklı noktalarda yine halkımızla buluşmaya devam edecek. Sergimiz ve diğer etkinliklerimizle ilgili tüm duyurular internet sayfamızdan duyurulacaktır.

 

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI", 18 ŞUBAT-28 ŞUBAT 2015 TARİHLERİ ARASINDA GÜVEN PARK SANAT GALERİSİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ...


Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından Sınırsız Gümrük Buluşmaları Sergisi’nin açılışı 18 Şubat 2015 tarihinde yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Güvenpark Sanat Galerisinde gerçekleşen açılışa Gümrük Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sezai Uçarmak, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Köseoğlu, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı H.Hasan Murat Özsoy, Tasfiye Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Kadir Gündoğdu, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Alpay Aras, Bölge Müdürümüz Hayrettin Coşkun, Hukuk Müşaviri Durdu Güneş, Bölge Müdür Yardımcılarımız, Ankara Ticaret İl Müdürü Ekrem Yıldız, Müdürlerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“İNSANIN AKLINA GELMEYEN BAZI YÖNTEMLER…”

Sergi hakkında görüşlerini dile getiren Müsteşarımız Sezai Uçarmak; “Bu sergi Gümrük Teşkilatı ile Ticaret İl Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenmiştir. Dolayısıyla görsellerin önemli bir bölümü gümrük kaçaklığının önlenmesinden dolayı faaliyetlerden oluşmaktadır. Örneklerden de görüldüğü üzere insanın aklına gelmeyen bazı yöntemlerin kullanıldığını görüyoruz” diyerek serginin içeriğinden bahsederken aynı zamanda sergiyi düzenleyenlere ve Büyükşehir Belediyesine katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. 

KAMUOYU TARAFINDAN YETERİNCE TANINMIYOR

Sergiyi düzenleyen Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Coşkun ise gümrük teşkilatının kamuoyu tarafından yeterince tanınmadığını belirterek; “Algı konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Kamuoyundaki bu algıyı değiştirmek için gümrük idaresinin görevlerini, fonksiyonlarını, neler icra ettiğini halkımıza daha iyi duyurabilmek adına bu tür bir organizasyon yapma gereği hissettik” dedi. Ticaret İl Müdürlüğü’nün de kendilerine çok ciddi desteği olduğundan bahseden Coşkun; "Bakanlığımızın uygulamalarını halkımıza ulaştırmak adına böyle bir organizasyon yaptık. Şuana kadar olan bize geri dönüşlerde halkımızın bu konuya büyük ilgi gösterdiğini bundan memnuniyet duyduğunu gösteriyor. Bunları halkımıza ulaştırmaktan dolayı bizde memnuniyet duyuyoruz” diyerek halktan aldığı olumlu geri dönüşlerden ve çalışmalarının istedikleri doğrultuda gitmesinden dolayı mutluluklarını dile getirdi.

28 Şubat'a kadar devam eden sergide yer alan bütün eserler fotoğraflardan oluşurken bu fotoğraflar da ise çok değişik kaçak yakalamalarının yer aldığı görülüyor. 

Sergide ayrıca sinevizyonda Bakanlığımızın verdiği hizmetlerin tanıtıldığı videolar izletilirken, sergiyi gezen vatandaşlarımızın sorularını yanıtlamak için konularında uzman arkadaşlarımız bulundu. Birinci ağızdan sorularının cevaplarını alan vatandaşlarımız aynı zamanda hazırlanmış olan borşürler ve el ilanları ile de bilgilendirildi.

"SINIRSIZ GÜMRÜK BULUŞMALARI", 26 OCAK-1 ŞUBAT 2015 TARİHLERİ ARASINDA ESENBOĞA HAVALİMANI'NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ...


"Sınırsız Gümrük Buluşmaları" açılışı, Esenboğa Havalimanında, Dünya Gümrük Günü kutlamalarının da yapıldığı 26 Ocak 2015 pazartesi günü yapılan kokteyl ile gerçekleştirildi. Açılışa; Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri Sn. Hayrettin BALCIOĞLU, Bölge Müdürümüz Sn.Hayrettin COŞKUN, Eğitim Dairesi Başkan Yrd. Sn.Selim ERİNCİK, DHMİ Esenboğa Havalimanı Başmüdürü Sn.İsmail Selay MÜREY , Ankara Ticaret İl Müdürü Sn.Ekrem YILDIZ, Bölge Müdür Yardımcılarımız Sn.N.Aylin YLDIZBAYRAK, Sn.Hasan YASSIBAŞ, Sn.Adem ÖZDEMİR,  TAV Genel Müdürü Sn.Nuray DEMİRER ile yöneticilerimiz, personelimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

Teşkilatımız, Gümrük İşlemleri ve Kaçakçılık Yakalamaları'nda oluşan karelerin yer verildiği resim sergisi ile açılışı yapılan "Sınırsız Gümrük Buluşmaları" kapsamında açılan Bölge Müdürlüğümüz Standı ile Ticaret İl Müdürlüğü Standı, personelin, davetlilerin ve halkımızın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bölge Amiri Sn.Aynur DİNÇ tarafından gerçek bir fotoğraftan resmedilen yağlı boya tablo ile Gümrük Personelinin bir tören öncesi çekilen 29 Ekim 1983 tarihine ait resmi, serginin öne çıkanları arasındaydı.

Esenboğa Havalimanında 26 Ocak - 1 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulama süresince, personelimiz vatandaşlardan gelen sorulara cevaplar vererek, broşürlerimizi dağıttı.

"Sınırsız Gümrük Buluşmaları", Barkovizyon gösterisi eşliğinde havalimanları, metro istasyonları, alışveriş merkezleri ve okullar başta olmak üzere çeşitli alanlarda kurulacak tanıtım standları ile vatandaşlarımızla buluşmaya devam edecek.