Orta Anadolu Bölge Müdürlüğü

Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş. ye Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Verildi

Aselsan A.Ş.'ne Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, Bölge Müdür Vekilimiz Sn.Hasan YASSIBAŞ tarafından teslim edildi.

21.05.2014 tarih ve 29006 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği kapsamında Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almak üzere başvuruda bulunan ve yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu gerekli şartları taşıdığı anlaşılarak başvurusu uygun bulunan ​ Elektronik San. ve Tic. A.Ş.'ne Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, Bölge Müdür Vekilimiz Sn.Hasan YASSIBAŞ tarafından teslim edildi.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, 17.05.2017 tarihinde Aselsan A.Ş.’den Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen ORUÇ, Dış Ticaret Müdürü İrfan CEYLAN ve Direktör Ali Rıza KILIÇ'ın bulundukları törende taktim edildi. Sertifika Bölge Müdürlüğü makamında Bölge Müdür Vekilimiz  Sn. Hasan YASSIBAŞ tarafından Aselsan A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen ORUÇ’a teslim edildi.

Aselsan Hakkında

​Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanması için 1975 yılında kurulan ASELSAN; Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na (TSKGV) bağlı bir anonim şirkettir. ASELSAN hisselerinin %84,58'i TSKGV'ye aittir, %15,3'lük kısım ise Borsa İstanbul'da (BİST) işlem görmektedir.

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN; başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı ihtiyaç makamlarının, haberleşme ve bilgi teknolojileri, radar ve elektronik harp, elektro-optik, aviyonik, insansız sistemler, kara, deniz ve silah sistemleri, hava savunma ve füze sistemleri, komuta kontrol sistemleri, ulaştırma, güvenlik, trafik, otomasyon ve sağlık teknolojilerine yönelik ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok geniş bir ürün yelpazesine sahip bulunmaktadır. ASELSAN bugün, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayi şirketi (Defense News Top 100) listesinde yer alan, yerel kuruluşlar ile işbirliği modelleri kurgulayarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka haline gelmiştir.

ASELSAN, vizyonundaki teknoloji vurgusu ile "Küresel pazarda yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, rekabet gücü ile tercih edilen, stratejik bir ortak gibi güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir milli teknoloji firması olmak" hedefini benimsemiştir.

Bu başarının kilit faktörlerinden olan 5000'i aşkın çalışanı bünyesinde yer alan nitelikli mühendislik kadrosu ile ASELSAN, yıllık cirosunun ortalama %6'sını, kendi özkaynakları ile finanse edilen Ar-Ge faaliyetlerine ayırmaktadır.

 Yetkilendirilmiş Yükümlü Nedir?


Yetkilendirilmiş Yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür.Serbest Bölgeler dâhil Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik, en az üç yıldır faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları yetkilendirilmiş yükümlü olabilir. Üç yıldan az süredir faaliyette bulunan kişilerin durumu ise T.C.Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ayrıca değerlendirilir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi kişilerin Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliğine göre yararlanabildiği kolaylıklar nelerdir?

- Basitleştirilmiş Usullere İlişkin Kolaylıklar:

​•İhracatta Yerinde Gümrükleme (ihracat eşyasını ihracat gümrük idaresine sunmadan işlemlerini kendi tesislerinden yapabilme),
•İzinli gönderici (transit eşyasını hareket gümrük idaresine sunmadan kendi tesislerinden sevk edebilme)
•İzinli alıcı (İthalat eşyasını varış gümrük idaresine getirmeden doğrudan kendi tesislerine ya da ithalatta yerinde gümrükleme izni sahibinin tesislerine getirebilme ve transit işlemlerini bu tesislerde sonlandırabilme)
•İthalatta yerinde gümrükleme (İthalat eşyanın ithalat gümrük idaresine götürülmeksizin kendi tesislerine sevk edilmesi ve ithalat işlemlerini burada yapabilme)
•Teminatlı işlemlerinde her bir işlem için ayrı teminat yerine götürü teminat uygulaması kapsamında tutarı önceden belirlenmiş süresiz ve düşümsüz teminat verebilme
•Teminatlı işlemlerinde kısmi oranda teminat verebilme
•Odalarca onay ve gümrük müdürlüklerince vize işlemlerine gerek kalmaksızın A.TR dolaşım belgesi düzenleyebilme
•Eksik belge ile beyanda bulunabilme
  
- Beyanın Kontrolüne İlişkin Kolaylıklar:

•İthalatta ve ihracatta gümrük işlemlerinin eşyanın tesliminden önce fiziki muayene ve belge kontrolünün olmadığı hat olan yeşil hatta işlem görebilme
•Taşıt üstü işlemlerde de yeşil hattan yararlanabilme
•Taşıt üstü işlemlerde de eksik belgeyle beyanda bulunabilme
•Daha az belge kontrolü veya muayeneye tabi tutulabilme
•Belge kontrolü veya muayenenin yapılacak olması halinde bu işlemleri öncelikle gerçekleştirebilme

- Emniyet ve Güvenliğe İlişkin Kolaylıklar:

•Azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme
•Özet beyana ya da özet beyan yerine geçen belgelere veya özet beyan olarak kullanılan bilgilere dayalı emniyet ve güvenliğe ilişkin gümrük kontrollerinin azaltılması ve bu kontrollerin öncelikle yapılması
•Sınır kapılarından öncelikli geçiş hakkı tanınması
 
Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü kitapçığını indirmek için lütfen TIKLAYINIZ...

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü hakkında detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için Bölge Müdürlüğümüz, Ticaretin Kolaylaştırılması Şube Müdürlüğü'nü 0-312-397 77 89'dan dahili 7216'yı tuşlayarak arayabilirsiniz.